CZEGO UCZY NAS OBECNY KRYZYS? – WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI W PROCESIE ZMIAN (Zobacz nagranie)

Szanowni Studenci!

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku jest organizatorem webinariów poświęconych wpływowi pandemii na zmiany zachodzące w gospodarce i społeczeństwie z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań pod wspólnym tytułem „CZEGO UCZY NAS OBECNY KRYZYS?”.

Zakład Prawa i Administracji przy WSFIZ zorganizował webinarium pt.: „Czego uczy nas obecny kryzys? – Wymiar sprawiedliwości w procesie zmian”, które odbyło się 20 maja 2021 r.

Skutki, jakie wywołał koronawirus SARS-CoV-2 niewątpliwie obejmują wszystkie sfery życia. Prawo jako narzędzie społeczne, aby pozostać efektywne, powinno ciągle ewoluować i dostosowywać się do nowych potrzeb wynikających z ciągłych przemian społecznych, kulturowych oraz technologicznych. Zadaniem wymiaru sprawiedliwości jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania sądów, wprowadzenia skutecznych środków zaradczych, zwłaszcza w sytuacji nieoczekiwanego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Na najbliższym webinarium będziemy mieliśmy okazję usłyszeć m.in. następujących ekspertów z zagranicy (wcześniej przygotowane tłumaczenia):

W debacie Klubu Liderów Zmian online wzięli udział:

• Joanna Beata Kamieńska – radca prawnyDziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku
  • Marek Wasiluk – Wiceprezes Sądu Okręgowego w Białymstoku
  • adw. Violetta Edyta CylwikRzecznik Dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku
  • Ewa Wierzbicka-NosalMediator sądowy stały przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku
  • Bartosz Pilitowski – Prezes Fundacji Court Watch Polska
  • Przemysław Ślepowroński – Radca prawny
  • dr Paula Borowska – Adiunkt WSFiZ w Białymstoku
  • dr Jarosław Ruszewski – Adiunkt WSFiZ w Białymstoku

Celem najbliższego spotkania, była próba uzyskania odpowiedzi na pytanie: jak wybuch tej pandemii wpłynął na codzienną pracę sądów oraz obywateli i podmiotów uczestniczących w postępowaniach sądowych, którzy w tych czasach także musieli nauczyć się i przystosować do wprowadzanych w związku z tą sytuacją rozwiązań?

Zależało nam na uczestnictwie w debacie wszystkich środowisk zainteresowanych przedmiotowym tematem, stąd kierowaliśmy zaproszenie do udziału w spotkaniu do sędziów, adwokatów, radców prawnych, mediatorów i ekspertów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz studenci.

Nagranie z wydarzenia poniżej:

19 maja 2021 r.